Logotyp funduszy europejskich

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

poniedziałek, 3 października 2022

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi.  Został ustanowiony w 1985 roku. Od 2008 roku - 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a 17 października jest Dniem Walki z Rakiem Piersi w Polsce.

Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

Skąd taki wybór?

Różowa wstążka została po raz pierwszy zaprezentowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Raka Piersi. W roku 1990 podczas „biegu po zdrowie” rozdane zostały różowe czapki z daszkami. Rok później każda uczestniczka otrzymała różową wstążkę od organizatorów biegu – New York City Race.

Powstała również organizacja „Międzynarodowa Różowa Wstążka”, której celem jest stworzenie wzajemnie wspierającej się wspólnoty międzynarodowej oraz obsługa i dostarczanie informacji specjalistom, pacjentom oraz osobom z nimi związanych na temat akcji dotyczących raka piersi.

Rak piersi nadal jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, dlatego tak istotne są profilaktyczne badania oraz akcje, mające na celu zwiększanie świadomości Pacjentek.

W październiku - Miesiącu Raka Piersi - zapraszamy Panie z województwa Małopolskiego w wieku 50-69 lat na bezpłatną, profilaktyczną mammografię  w ramach NFZ:

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie - Zakład Diagnostyki Obrazowej NSSU - Pracownia Diagnostyki Obrazowej Piersi

ul. Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków, Budynek B, parter, wejście nr 5

Rejestracja: tel. 12 400 14 40

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie - Zakład Diagnostyki Obrazowej

ul. Kopernika 50, 31-501 Kraków, pok. 28, rejestracja zlokalizowana jest przy wejściu do łącznika z ul. Botaniczną 3

tel.: 12 351 66 41

red. admin

Strony w dziale:

Strony w dziale: