Mammografia - kilka słów o badaniu
Mammografia to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która jest podstawowym badaniem profilaktycznym. Dzięki niej można zdiagnozować raka piersi, a jej zaletą jest wysoka czułość w wykrywaniu niepokojących zmian nowotworowych. Można znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Leczenie niezaawansowanego stadium nowotworu jest o wiele bardziej skuteczniejsze.
Wychwycenie w porę groźnych zmian daje pacjentkom ponad 90% szans przeżycia kolejnych 5 lat po diagnozie.
Zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi dzięki wczesnemu wykryciu za pomocą mammografii przesiewowej wynosi około 40%.
Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi rośnie z wiekiem.
Dla młodych kobiet mammografia jest mniej skutecznym badaniem - przed menopauzą piersi mają inną budowę tkanki - co powoduje, że różnego typu zmiany, także nowotworowe, są trudne do wykrycia tą metodą. Dużo łatwiej znaleźć podejrzaną nieprawidłowość u kobiety po menopauzie, ponieważ z wiekiem struktura piersi się zmienia.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas badania mammograficznego, lekarz skieruje Państwa na kolejne badania diagnostyczne.
Źródło: http://onkologia.org.pl/mammografia/
Kiedy wykonać mammografię?
• Pierwsza mammografia zalecana w wieku 35-40 lat;
• Dla kobiet ubezpieczonych w ramach NFZ w wieku 50-69 lat, które nie robiły badań mammograficznych w ciągu ostatnich 2 lat – badanie jest bezpłatne;
Wyróżnia się dwa rodzaje mammografii:
- mammografia diagnostyczna
- mammografia skriningowa
Mammografia jest dobrze tolerowana przez zdecydowaną większość kobiet.
Odczucie bólu można zredukować dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu czasu badania. Rolą technika wykonującego mammografię jest przeprowadzenie pacjentki przez wszystkie etapy badania i zminimalizowane dyskomfortu podczas uciskania piersi.
Dlaczego występuje ucisk piersi podczas badania mammografem?
- Jest on bardzo ważny do wykonania dobrej jakości mammografii
- Redukuje grubość piersi
- Pozwala uzyskać lepszy kontrast w mammografii
- Redukuje nakładanie się tkanek
- Redukuje artefakty ruchowe
- Redukuje dawkę
- Ucisk w mammografii na poziomie 130 N można porównać do trzymania na piersi psa rasy Westie J
Narażenie na promieniowanie podczas mammografii jest niskie. Badania wykazały, że przeprowadzana co dwa lata mammografia przesiewowa u 100 000 kobiet w wieku 50-69 lat ratuje 350 istnień.
MAMMOMITOLOGIA
Czyli obalamy mity dotyczące mammografii…
Mit: W mammografii jest ogromna dawka promieniowania! Mammografia wywołuje raka!
Prawda:
RTG u dentysty – 5 dawek równoważnych
RTG klatki piersiowej – 100 dawek równoważnych
Mammografia – 400 dawek równoważnych
Średnia dawka promieniowania z otoczenia w ciągu roku – 3000 dawek równoważnych
Tomografia komputerowa brzucha i miednicy – 15000 dawek równoważnych
źródło: https://drjockers.com/mammograms/
Mit: Mammografia nic nie daje! Ktoś miał mammografie, a potem i tak miał raka!
Prawda:
Zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi dzięki wczesnemu wykryciu za pomocą mammografii przesiewowej wynosi około 40%. Zostało to udowodnione w wielu badaniach klinicznych na grupach setek tysięcy kobiet.
- Narażenie na promieniowanie podczas mammografii jest niskie
- Ryzyko zachorowania na popromiennego raka piersi wynosi 1 na 1000 przebadanych kobiet, natomiast ryzyko zachorowania na raka piersi w populacji kobiet w krajach zachodnich jest równe co najmniej 1 na 10. Pierwsze ryzyko jest 100 razy mniejsze niż drugie.
- Badania wykazały, że przeprowadzana co dwa lata mammografia przesiewowa u 100 000 kobiet w wieku 50–69 lat ratuje 350 istnień
- Co ważne, nawet w rzadkich przypadkach raka piersi wywołanego promieniowaniem, większość z nich zostaje wcześnie wykryta i wyleczona
- U kobiet objawowych, u których mammografia jest koniecznością, zalety badania zawsze przeważają nad wadami, niezależnie od wieku pacjentki